Czy modyfikowane mleko jest dla dziecka w pełni bezpieczne?

Chociaż mleko do matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka, to zdarzają się takie sytuacje, gdy rodzice po prostu nie mają wyjścia i są zmuszeni dziecku podać mleko modyfikowane. Narosło wokół tematu tego bardzo wiele kontrowersji. Sam rynek mieszanek mleka zastępczego cały czas rośnie oraz sporo rodziców się decyduje na taką właśnie formę karmienia. Warto zatem spytać, czy każde mleko modyfikowane jest dla dziecka bezpieczne?

Dlaczego warto karmić dziecko piersią?

Karmienie piersią niezaprzeczalnie niesie zarówno dla dziecka jak i także dla mamy same korzyści. Ułatwia budowanie więzi, a do tego sprzyja regeneracji po samych trudach ciąży jak i także porodu. WHO rekomenduje karmienie piersią wyłączne przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, a później kontynuację do kończenia drugiego roku życia, jednocześnie wprowadzają uzupełniające pokarmy. Wynika to tak naprawdę z faktu, że kobiece mleko to przyswajalny najlepiej pokarm. Jest on skrojony na miarę potrzeb każdego dziecka. Zawiera węglowodany, białko oraz tłuszcze w proporcjach odpowiednich, dzięki czemu stanowi naprawdę wartościowy oraz kompletny posiłek.

Mlekiem najbardziej wartościowym jest tak zwana „siara”, a więc pokarm który się pojawia przez kilka dni bezpośrednio po porodzie. Zawiera leukocyty, immunoglobuliny oraz stanowi pewnego rodzaju szczepionkę naturalną, gdy immunologiczny układ dziecka oraz bakteryjna flora jelit nie są jeszcze w całości rozwinięte.

Czym jest modyfikowane mleko?

Czasami nawet pomimo najszczerszych chęci jak i także determinacji mamy, karmienie naturalne nie jest w ogóle możliwe. Przyczyn można się doszukiwać na wielu płaszczyznach. Może to być po prostu niedobór pokarmu, co jednak nie jest zbyt częstą sytuacją. Zdarza się także choroba wymagająca przyjmowania leków przez matkę, które są bezpośrednio szkodliwe dla zdrowia dziecka czy też chociażby ciężki kliniczny stan matki. Powodem także może być niedobór laktazy wrodzony u dziecka czy także stwierdzona galaktozemia. Rodzice wówczas są zmuszeni sięgnąć po mleko zastępcze. A czym tak naprawdę jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane produkowane jest z mleka krowiego. Poddaje się je licznym technologicznym procesom, aby jego skład dostosować stricte do potrzeb oraz także możliwości niemowlęcia. Zmieniane są także proporcje białek oraz tłuszczów, a także mineralnych składników oraz kwasów tłuszczowych nienasyconych. Jak widać wszystko to jest skomplikowane. Dzięki temu jednak naprawdę mleko modyfikowane jest w stu procentach bezpieczne i nie musimy się o to obawiać.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com